advertise

نمای خشک ترموود

نمای ترموود با زیبایی، لطافت و گرمای خود یکی از بهترین محصولات برای استفاده در نما و سازه های خارجی می باشد. ایمنی و دوام بالای این محصول باعث می شود تا در محل اتصال به دیوار، تغییر بسیار کمی در اندازه و ابعاد آن ایجاد شود. ترموود به دلیل کاهش بسیار جزئی ابعاد، قدرت اجرا، نصب و سرویس دهی بالایی دارد.
نمای چوبی در اصل پوسته یا پوشش ساختمان است و علاوه بر دوست داشتنی و جذاب بودن، می تواند در برابر عواملی مانند سرما، گرما و رطوبت محافظت کند و دمای داخل سازه را تنظیم کند. میل به زندگی مدرن و الزامات آن با پیشرفت تکنولوژی در حال افزایش است. هر روز که می گذرد، تأثیرات مدرنیته بر زندگی مردم بیشتر می شود. در همه جای دنیا، و هر روز ساختمان سازی مدرن رواج بیشتری پیدا می کند، از مصالح و اجزای امروزی از جمله نمای سرامیک خشک در ساخت و ساز استفاده می شود.
در تلاش برای برآورده ساختن نیازهای مردم، معماران و طراحان آلوبام در تلاش هستند تا سازه هایی را با استفاده از مواد جدید و امروزی توسعه دهند. معماران علاوه بر طراحی نمای بیرونی ساختمان، باید بهترین نحوه طراحی دکوراسیون داخلی و داخلی سازه را نیز در نظر بگیرند. علاوه بر این، طراحی شامل اجزا و متریال مدرن است. بهترین نما برای یک ساختمان باید بر اساس متغیرهای مختلفی انتخاب شود، اما یکی از مهمترین آنها میزان مقاومت و سازگاری آن با آب و هوا و سایر عناصر محیطی است. نماهای چوبی به طور کلی، و نمای ترموود چوب به طور خاص، سبکی است که در دوران مدرن محبوبیت زیادی پیدا کرده است.
همه ما می دانیم که چوب یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی است و از دیرباز مورد علاقه سازندگان بوده است. نمای ترموود علاوه بر زیبایی و ایجاد حس طبیعی، انعطاف پذیری زیادی نیز ارائه می دهد. در این پست شما را با نمای ترموود به تفصیل آشنا می کنیم و مزایا و معایب آن و همچنین انواع و روش های متعدد برای اجرا و استفاده از آن را بیان می کنیم.


طراحی نمای ترموود | آلوبام

طراحی و اجرای نمای خشک ترموود چگونه انجام میشود؟

طراحی و اجرای نمای ترموود پیچیدگی زیادی ندارد. با این حال، مانند هر نوع نما، ابتدا باید به زیرساخت ها پرداخته شود. نصب نمای ترمووود چوب باید یکی از مراحل پایانی پروژه باشد و قبل از فونداسیون انجام شود تا کیفیت اجرای نمای ترمووود افزایش یابد.
درک این نکته ضروری است که ترموود به راحتی بر روی سطوح بتنی، چوبی و بتنی نصب و استفاده می شود. با این حال، برای اجرای نمای ترموود، دقیقاً مانند نصب و اجرای سایر نماهای خشک، باید یک سری محاسبات از قبل انجام شود. از پوست درختان کاج برای ساخت چوب مورد استفاده در نمای ترموود در نمای بیرونی ساختمان استفاده می شود.
زیرسازی باید شامل یک قطعه از هسته چوب با حلقه های سالانه باشد.به دلیل نرمتر بودن این ناحیه نسبت به سطح دیگر چوب ترجیحاً قسمت سخت و قابل ارتجاع چوب که در بیرون قرار دارد در معرض عناصر و هرگونه آسیب احتمالی قرار گیرد. نمای خشک ترموود ممکن است با استفاده از تکنیک میخ یا پیچ نصب شود. هنگام استفاده از هر تکنیکی، میخ نباید از سطح چوب یا از خود چوب بیرون بزند. بهتر است از کوبیدن بیش از حد چوب خودداری کنید. برای روش نصب پیچ باید از پیچ های فولادی و گالوانیزه استفاده شود.
با استفاده از روش پیچ، نما به طور پیوسته بادوام تر می شود. هنگام استفاده از روش نصب با میخ یا پیچ، مهم است که به یاد داشته باشید که عرض ترموود تعیین می کند که در هر ردیف نصب از چند پیچ ​​یا میخ استفاده شود. به طور کلی بدون توجه به ضخامت چوب، با استفاده از پیچ های چوبی یا میخ هایی با عرض بیش از ۱۲۵ میلی متر روی هر ردیف ۲۲ قطعه قرار می گیرد.


انواع نمای خشک ترموود

انواع نمای خشک را از این لینک بررسی نمایید، بسته به نوع چوبی که برای ساخت آنها استفاده می شود، نماهای ترموود مواد و سبک های مختلفی دارند. این گونه های چوبی را می توان به طور کلی به سه گروه طبقه بندی کرد که به شرح زیر است:


نمای خشک ترموود با استفاده از نرم چوب ها

درختان مخروطی مانند کاج و صنوبر اغلب برای تولید آنها استفاده می شود. به دلیل شرایط آب و هوایی منحصر به فرد منطقه زیر قطبی فنلاند، که شامل زمستان های طولانی و تابستان های کوتاه و تنها دو ماه از سال برای رشد است، درختان کاج فنلاندی از بهترین انواع درختان کاج در جهان هستند. علاوه بر این، تابستان های منطقه به دلیل رطوبت بالای خاک برای جنگل های قطبی ایده آل است. از آنجایی که تابستان بسیار کوتاه است، درختان فقط می توانند در یک جهت حرکت کنند - مستقیماً به سمت خورشید. در نتیجه، آنها فقط می توانند به صورت عمودی رشد کنند. درختان کاج فنلاندی از این رو درختان عالی برای ساخت الوار مورد استفاده در نمای ترموود هستند.


نمای خشک ترموود با استفاده از سخت چوب ها

چوب درختان پهن برگ که در میان آنها چوب وان یا زبان گنجشک شناخته شده ترین آنهاست بهترین نوع سخت چوب ها برای استفاده در نمای خشک ترموود است. این درختان در زمستان برگ های خود را از دست می دهند و در بهار دوباره آنها را رشد می دهند. این چوب ها به دلیل عدم وجود گره هسته، بافت منحصر به فردی دارند که کاملاً جذاب بوده و چگالی یا فاصله مولکولی کمتری دارند.

نمای خشک ترموود با استفاده از گونه چوب ها

کاج، درخت کریسمس، توس و صنوبر از جمله گونه های گیاهی هستند که در فنلاند تحت درمان حرارتی قرار می گیرند. علاوه بر این، تعدادی از تجربیات در مورد مراقبت از کاج رادیاتا، زبان گنجشک، کاج اروپایی، توسکا، راش و اکالیپتوس به دست آمده است.

ایده ها و ترکیب های جذاب برای اجرای نمای خشک ترموود

این واقعیت که چوب ترموود در طیف وسیعی از اشکال، اندازه‌ها و رنگ‌ها موجود است - همانطور که قبلاً در بخش‌های قبل ذکر شد - به طراحان نما جایگزین‌های بیشتری برای طراحی و اجرا داده است. ما در ادامه پیشنهادهای مفیدی را برای اجرای هرچه جذابتر نمای ترموود به شما ارائه خواهیم داد، بنابراین می توانید از آنها برای طراحی بیرون سازه های مورد نظر خود استفاده کنید. ایده های ما عبارتند از:


نمای ترموود و سنگ | آلوبام

نمای ترموود و سنگ

ترموود به دلیل ساختار طبیعی و توانایی برانگیختن حس دلپذیر از طبیعت، همانطور که قبلاً گفته شد، بسیار محبوب است. این امر باعث می شود که آن را با سایر اجزای آلی مانند سنگ های مختلف ترکیب کنیم تا ساختار و ترکیب مناسبی تولید شود. البته ذکر این نکته ضروری است که ترکیب رنگ سنگ و چوب از تعادل و هماهنگی مناسبی برخوردار است. در این رویکرد، رنگ های سنگی خنثی مانند سفید، خاکستری، کرم و مشکی ممکن است ترکیبی دوست داشتنی و مناسب با رنگ قهوه ای چوب ترموود ایجاد کنند.


اجرای چیدمان های مختلف در نمای خشک ترموود

در این سبک طراحی که به سبک چیدمان چوب ترموود بستگی دارد، باید روی ترکیب هندسی آنها تمرکز ویژه ای شود. با این کار می توانید نمای بی نظیری با الگوی هندسی جذاب به ساختمان خود بدهید که هم خلاقانه و هم ظریف است. طراحانی که از این سبک استفاده می کنند باید بسیار مبتکر و تخیلی باشند تا بتوانند این مناظر را توسعه دهند. بسیار مهم است که به هماهنگی ترکیب رنگ چوب به کار رفته در این نوع نما توجه کنید. انواع چیدمانی که میتوانیم به شما پیشنهاد بدهیم شامل چیدمان افقی، عمودی، اریب یا ترکیبی نمای خشک ترموود می باشد.

نمای ترموود جذاب | آلوبام

نمای خشک ترموود دو رنگ | آلوبام

ترکیب دو رنگ متمایز از ترموود با هم یکی از اساسی ترین سبک هایی است که می توان برای ایجاد چشم انداز بی نظیر نما ترموود و استفاده کرد. نمای ساختمان ممکن است به این شکل توسط طراح ساده تر شود و ظاهر جذاب تری داشته باشد. البته نباید از این واقعیت غافل شد که در این نوع سبک طراحی، هماهنگی رنگ چوب به همان اندازه مهم است.


هزینه اجرای نمای خشک ترموود

هزینه نمای ترموود بر اساس عناصر و هزینه های مختلفی از جمله هزینه چوب مصرفی برای نمای ترموود، رنگ، هزینه نصب و اجرا و سایر هزینه ها تعیین می شود. کیفیت متریال مصرفی در اجرای نما هزینه نهایی نمای ترموود را تعیین می کند. به عنوان مثال، هزینه ترموود با توجه به کیفیت، ضخامت و اندازه آن متفاوت است. علاوه بر این، هزینه به رنگ مورد استفاده بستگی دارد.


امروزه طراحان، سازندگان و صاحبان ساختمان در کشور ما توجه روزافزونی به نمای ساختمان دارند. در این میان، افزایش قابل توجهی در استفاده از نماهای چوبی نیز رخ داده است و این پیشرفت تأثیر بسزایی در توسعه معماری معاصر کشور ما داشته است. با توجه به اینکه با افزودن چوب به نمای بیرونی ساختمان، نه تنها قطعه ای از طبیعت را معرفی می کنیم که نمایانگر زیبایی و آرامش به محیط پرفراز و نشیب و شلوغ شهری است، بلکه با نگاهی به معماری سنتی ایرانی، می توان به استفاده از چوب در بسیاری از انواع مختلف سازه ها دلیل دیگر استفاده از این ماده در سازه های مدرن این است که بناهای تاریخی بسیار رایج هستند.

سوالات متداول

چوب نرم به دلیل وزن سبک، هزینه کم و بافت دوست داشتنی، انتخابی عالی برای نمای ترموود ساختمان است. اگرچه آنها نماهای ترموود بافت منحصر به فردی دارند که آنها را بسیار جذاب می کند، چوب های سخت به دلیل هزینه و وزن بالا کمتر در نماهای چوبی نسبت به چوب های نرم استفاده می شوند. این چوب ها برای استفاده در مکان های پرتردد و برای کفپوش یا عرشه چوبی بسیار توصیه می شود. معماران ساختمان تعیین کننده ترین افراد در انتخاب گونه های چوبی مناسب هستند و استفاده از ترموود سخت یا نرم در نماهای چوبی به طراحی بستگی دارد.